Plastyka

nauczyciel-instruktor:
mgr Joanna Skarbek

wiek uczestników:
4-6, 7-9, 10-13, >14 lat

Plastyka dla najmłodszych (4-6 lat):

W programie zapoznanie się z różnymi technikami plastycznymi – malowanie farbami plakatowymi , malowanie na szkle, rysowanie: kredkami, pastelami, wycinanki, wydzieranki, collage. Wykonywanie form przestrzennych z plasteliny oraz masy solnej.
Zajęcia prowadzone tak by jak najpełniej by wspierać rozwój wyobraźni dziecka oraz wrażliwość plastyczną, a także zdolności manualnych. Uczenie dzieci samodzielnego działania twórczego, w grupie oraz szacunku do pracy swojej i innych.
Uczenie najmłodszych poczucia estetyki pracy plastycznej.

Plastyka dla dzieci w wieku szkolnym (7-9 lat i 10-13 lat):

W programie zajęć: rysunek i malarstwo z wyobraźni a także z natury. Wprowadzenie oraz utrwalenie pojęć plastycznych takich jak np:co to jest kreska, światłocień, perspektywa, barwy podstawowe i pochodne, co to jest kompozycja i jakie mamy jej rodzaje itp. Zapoznanie dzieci z techniką grafiki -monotypią oraz frotażem.

Dla chętnych starszych dzieci grupie zajęcia z grafiki warsztatowej w technice linorytu (zapoznanie z różnymi technikami cięcia, czym jest linoryt, poznanie procesu tworzenia grafiki).

Plastyka dla dzieci i młodzieży (10-13 lat oraz 14 lat i starszych):

W programie zajęć: rysunek i malarstwo studyjne z natury oraz prace z wyobraźni (węgiel,pastele suche i olejne, ołówek, farby plakatowe, akrylowe, olejne- dla dzieci najstarszych), wykonywanie rzeźb i płaskorzeźb( techniką autorską instruktora), dla chętnych zajęcia z linorytu ( grafiki warsztatowej), monotypii oraz frotażu oraz malowanie na szkle- zdobienie np: butelek i innych przedmiotów, nauka soutagu (ozdobnej biżuterii i innych ozdób)

Dzieci w każdej grupie wiekowej w zależności od potrzeby poznają elementy z historii sztuki jako wprowadzenie do tematu zajęć, a w czasie wykonywania pracy mogą liczyć na indywidualną korektę i pomoc prowadzącego zajęcia ( indywidualne podejście do dziecka), udział w konkursach plastycznych i wystawach.

Zobacz również:
artystycznie i smacznie
blog Joanny Skarbek o sztuce i gotowaniu